Decor 19

Напевно, кожен з нас бачив на прогулянці  людей зі спеціальними палицями.   Це – скандинавська хода, один з найпростіших, доступніших і приємних видів фізичного навантаження. Однак на відміну від звичайної ходьби, вона передбачає низку спеціальних кроків і технік, завдяки яким йде навантаження на різні ділянки тіла.

Під час ходьби з ціпками задіяні практично всі м’язи верхньої частини корпусу, які майже не використовуються протягом дня (хоча б при звичайній ходьбі). Зокрема, м’язи плечового пояса, спини, преса, грудей тощо. 

Цей вид фізкультури підвищує витривалість, що необхідно людям із проблемами здоров’я та професійним спортсменам. Повертає рухливість та повноцінне життя після травм опорно-рухового апарату.

Скандинавська ходьба – це  чудова ідея під час відпочинку у Карпатах,  адже гірська місцевість має свої особливості. Якщо у звичайній рівнинній місцевості можна спалити до 400 ккал/год, то скандинавська ходьба в Карпатах дозволяє витрачати до 600 ккал на годину.

KYIVSKA RUSS – сучасний готель у Східниці. Тут радо чекають туристів у будь-яку пору року. У закладі  можна орендувати палиці для скандинавської ходьби і відчути її переваги. А якщо додати ще чисте гірське повітря, чудові краєвиди, то ефект буде просто вражаючим!

Що таке скандинавська ходьба

Скандинавська ходьба (часто її ще називають фінська) має цікаву  історію. Понад 90 років тому фінські лижники шукали спосіб підтримувати себе у формі у  безсніжний період. Тоді вони почали перевзувати лижі на кросівки, але палиці залишали, щоб було навантаження на руки.

Так, скандинавська ходьба має низку переваг для здоров’я. Її рекомендують тим, хто хоче підтримувати гарну фізичну форму, покращити обмін речовин, позбутися зайвої ваги, дотримується здорового способу життя.  Всього година скандинавської ходьби, і можна спалити до  700 калорій на годину. І не тільки. Вона зміцнює організм, підвищує витривалість, позитивно впливає на  роботу серця і легенів. Її рекомендують при депресії, розладах нервової системи, вегетосудинній дистонії.

Головний атрибут для скандинавської ходьби – трекінгові палки. Зовні вони нагадують лижні, але відрізняються висотою і довжиною. Це дозволяє переміщувати навантаження.

Загалом, це чудовий метод оздоровлення і зміцнення організму, а водночас – відмінний спосіб реабілітації.

Що лікує скандинавська ходьба

Скандинавська ходьба корисна всім – і молодим, і літнім людям. Нею можна займатися з метою підтримки м’язів у тонусі, у період після травм під час реабілітації, адже вона створює невелике навантаження на суглоби. Для здоров’я вона має такі переваги:

 • Скандинавська ходьба залучає велику кількість м’язів. Крім нижньої частини, спортсмени працюють і  верхньою частиною тіла (плечі, спина, руки).
 • Під час ходьби зміцнюються м’язи плечового відділу, спини. Вже через деякий час ви забудете про біль у спині, дискомфорт. А постава стане кращою.
 • Покращення обміну речовин.  Регулярні заняття дозволяють покращити процеси обміну речовин. Це сприяє схудненню.
 • Позитивний вплив на серцево-судинну систему.  Цей вид спортучудова профілактика серцево-судинних захворювань. Серце стає витривалішим, а судини – міцнішими.
 • Омолоджуючий ефект. Прогулянки на свіжому повітрі позитивно впливають на зовнішній вигляд, клітини насичуються киснем. Шкіра обличчя виглядає краще.
 • Гарний настрій. Під час ходьби на свіжому повітрі в організмі підвищується рівень ендорфіну, це позитивно впливає на настрій і загальне самопочуття.

Техніка скандинавської ходьби

На перший погляд,  цей вид фізичної активності дуже простий. Але і  тут є своя техніка виконання. А щоб заняття приносили і користь, і задоволення,  варто знати правила скандинавської ходьби і дотримуватися їх.  

Тренування починається з розминки: достатньо 5-15 хвилин виконувати прості вправи, щоб розігріти організм. Після розминки можна починати ходьбу.

Не забувайте про кілька основних моментів:

 • Під час ходьби дотримуйтеся природного ритму.
 • Палиці потрібно не просто переставляти, на них потрібно спиратися.
 • У верхньому положенні рука має бути зігнута  під кутом не більше, ніж під 45°.
 • У нижньому положенні рука йде вільно назад.
 • Руки мають працювати від плеча, а не від ліктя.
 • Кроки повинні бути ритмічними,  п’яти на носок.

Як підібрати палиці для скандинавської ходьби?

Для занять скандинавською ходьбою потрібні  спеціальні розсувні ціпки, які легко підганяються під зріст людини. Це пружина, яка під час зіткнення із землею амортизує удар. Водночас це робить неможливим велике ударне навантаження на руки. Завдяки палицям легко можна подолати навіть велику відстань.

Міцність, легкість та готовність витримати будь-які навантаження- це основні вимоги, яким мають відповідати палиці для скандинавської ходьби. Вибираючи палиці, варто вернути увагу на:

 • Матеріал, з якого виготовлені палиці.  Багато брендів використовують алюміній, він легкий і міцний, має тривалий термін придатності.  Можна придбати палиці  карбону, вони також легкі і міцні.
 • Вага. Легкі палиці дозволяють зберігати швидкість і баланс. Це актуально для тренування на великій відстані. Середня вага палиць – від 300 до 400 г.
 • Довжина. Вона має відповідати росту людини. Так, якщо зріст до 165 см, то варто обирати палицю довжиною 105 см. Для росту від 166 до 170 см – 110 см. А якщо ріст понад 190 см – 135 см.

При виборі палиць варто врахувати  їхню ергономічність та наявність петлі-темляка. Вона дозволяє швидко перехоплювати палиці і спиратися на них  при відведенні назад.

Також важливо звернути увагу на  зручність ручок та петель на палиці. Ручки допомагають руці не ковзати, а також зменшують навантаження на зап’ястя та лікті.

Щоб заняття приносили тільки позитивні емоції, варто правильно підібрати одяг і взуття. Одяг має бути якісним, зручним,  відповідати сезону. А взуття має мати гнучку підошву і забезпечувати надійне зчеплення з доріжкою.

Які переваги скандинавської ходьби?

Часто запитують, чим корисна скандинавська ходьба. Вона користується особливим попитом, адже має низку переваг:

 1. Це найкращий вид спорту для людей, у яких сидяча робота, малоактивний спосіб життя. Регулярні прогулянки  з палицями відмінно приведуть м’язи в тонус, підготують тіло до інтенсивніших навантажень.
 2. Скандинавська ходьба дозволяє зміцнити м’язи пресу, спини, рук, сідниць. Регулярні заняття покращують поставу, координацію рухів.
 3. На відміну від бігу, скандинавська ходьба з палицями не надає ударного тиску. Тому її рекомендують людям, які мають зайву вагу, страждають від захворювань суглобів.
 4. Ходьба на свіжому повітрі покращує сон, допомагає позбутися депресії, позитивно впливає на стан нервової системи.
 5. Заняття корисне для людей, які страждають на бронхіальну астму. Адже ходьба сприяє збільшенню обсягу легень на 30%.
 6. ·Під час дотримання техніки скандинавської ходьби задіюють понад 90% м’язів. А під час звичайної – не більше 70% м’язів.
 7. Регулярне заняття зі скандинавської ходьби допомагає зміцнити судини серця, знижує рівень холестерину в крові, нормалізує тиск, обмін речовин і роботу кишечника, допомагає організму швидше позбутися токсичних речовин. Це чудовий спосіб профілактики гіпертонії,  ішемічної хвороби серця. Крім того, це перевірений спосіб боротьби із зайвою вагою. 

Загалом,  скандинавська ходьба практично не  має протипоказань. А ходити з палицями можна навіть тоді, коли заборонені будь-які інші фізичні навантаження.

Основні напрямки скандинавської ходьби

Спеціалісти виділяють основні три напрямки скандинавської ходьби. Це любительська, спортивна і лікувальна.

Любителі опановують техніку, адже вона корисніша і безпечніша, ніж просто тривала ходьба. Але дехто зовсім не переживає щодо підрахунку кроків,  кілометрів.

Спортивний напрям обирають люди, що мають конкретну мету. Часто це прагнення мати підтягнуту фігуру, збільшити витривалість організму. Тут важливо стежити за рівнем навантаження та чітко дотримуватися графіка тренувань,  підрахунку кілометрів.

Скандинавська ходьба може мати лікувальний ефект, і це не міф. Часто її рекомендують тим, хто мав різні травми чи пошкодження суглобів. Крім того, багато спортсменів розпочинають реабілітацію саме і скандинавської ходьби. Поступово збільшується рівень навантаження, і згодом спортсмен може повернутися до попередніх занять. Також сьогодні є хвороби, за яких регулярна скандинавська ходьба – просто рятівна паличка. Зокрема, це серцево-судинні захворювання. 

Лікарі рекомендують скандинавську ходьбу людям похилого віку, які мають артрози, артрити. І не тільки. Це корисне заняття для людей різних вікових категорій